Radim Daniel Pánek

Radim Daniel Pánek

Software Engineer in Test & Performance Tester

Kontaktujte mě

Jsem vývojář s orientací na test automatizaci

Jsem přesvědčen, že test automatizace v QA je 10 let za vývojem. Myslím tím menší znalosti používání technologií, neznalost principů vývoje a třeba i nechutí dělat tohle řemeslo lépe a efektivně - častokrát bývají v QA týmech některé aspekty test automatizace černou labutí. Myslím, že je to způsobeno tím, že nový tester projde přes test managera, kde dostane on-boarding do principů testování, ale už nedostane technologickou nalejvárnu, která je právě pro praktické zvládnutí test automatizace klíčová. V porovnání s firmami, kde nemají ani QA oddělení a mají pouze jednoho či dva testery, kteří po boku vývojářů realizují test automatizaci, tak je v tomto případě vidět, že tito testeři jsou výrazně zkušenější a samostatnější. Právě proto mi dává smysl evangelizovat a mentorovat test automatizaci, sdílet a vyměňovat si zkušenosti a podílet se na vývoji nástrojů, výzkumu principů, které lze předat v uceleném řešení, které nazývám test-stack a následně jej aplikovat v týmech test automatizace a všeobecně mezi testery.

Vyzkoušel jsem spoustu testovací frameworků, napsal jsem spoustu testů jako jsou unit testy, integration, E2E, visual či performance testy.

Zaměřuji se na fungování prohlížečů protože v test automatizaci E2E testů např. pomocí Selenia jde ve skutečnosti o validaci vykreslení webové aplikace a na interpretu Javascriptu.

Pro podporu automatizovaných testů vytvářím aplikace v Reactu a NodeJS. Například různé dashboardy s výsledky, dataServery pro přípravu testovacích dat nebo malé sondy pro podporu a kalibraci performance testů. Pro distribuci a škálování testovacího frameworku, testů či dílčích prvků infrastruktury test-stacku využívám Docker a Kubernetes, pro analýzu výsledků testů a reporting využívám Elasticsearch a Kibanu, pro performance testy SmartMeter a Wireshark.

Ve výsledku nevytvářím nic nového, ale vybírám vhodné hotové a prověřené nástroje, které v celku tvoří test-stack.

Performance testy

Performance testy v bankovním prostředí

Příprava performance testů v bankovním prostředí je kapitola sama o sobě. Obdobná disciplína co se týče rozmanitosti a složitosti vůbec přípravy performance testů snad nelze nikde jinde vidět, než jen v bankách. Chcete-li začít s performance testingem, tak banka může být tou pravou vstupní bránou.

#TEST-STACK 04 - Performance testy v bankovnim prostredi aneb to je v pohode kamo

Inhouse školení a mentoring

Krom školení se rád podílím na nasazení flow testování ve firmách, píši a dohlížím na psaní automatizovaných testů, provádím code-review a nastavení testovacích nástrojů.

Automatizace testování

Na školení se dozvíte:

  • Co je testování, jak začít, jaké jsou benefity.
  • Jaké jsou technologie pro automatizaci testů, na co napsat test a jak napsat test.
  • Jak otestovat user interface nebo api.
  • Ustojí aplikace či interface požadovanou zátěž?
  • Flow pro psaní, spouštění, vyhodnocování a údržbu testů.

Git workshop

  • Budete rozumět Gitu tak, aby jste mohli nahlížet do práce programátorů, nebo se přesuneme na hlubší úroveň porozumění, aby jste věděli jak Git funguje.
  • Jaké jsou benefity při začlenění Gitu do vašeho procesu vývoje.
  • Praktické cvičení na několika modelových příkladech.

Já osobně vidím velké plus s tou teoretickou částí, o Gitu jsem toho věděl pramálo, skoro nic, rozhodně to bylo pěkně namalovaný i vysvětlený. Pochopil jsem hlavní důvody proč ho používat a bludišťáka si rozhodně zasloužíš i za to, že ta teorie nebyla monotónní, ba jsi občas přišel s pěknou hláškou a bylo se čemu zasmát :-)

Vladislav Barot
eSports.cz

Mé projekty

test-stack Pracuji na

Stack s kompletní softwarovou výbavou, metodikami a architekturou pro psaní funckionálních a nefunkcionálních testů.

Test-stack na githubu

Vlog #test-stack Pracuji na

Zjistil jsem, že nástroje či jazyky, které jsem používal před pěti lety již dnes neplatí. To co dělám dnes už nemusím za dva roky znát protože test-automatizace si razí cestu neuvěřitelným tempem. Proto natáčím vlogy na téma test automatizace #test-stack, kde se snažím zachytit aktuální dění, projekty na kterých dělám, jaké nástroje či postupy u toho využívám já a jiní testeři.

{ Developerhub (25.03.2012 - 2015)

Svobodné coworkingové centrum pro vývojáře v Liberci. Za poslední dva roky hostil cca 20 vývojářů.

více informací

GDG SpaghettiCode Liberec (2012 - 2014)

Neformální setkání vývojářů. Každoměsíční pravidelný event v Liberci. K dnešnímu dni na GDGSCL mluvilo spousta zajímavých lidí.

více informací

videa

GitHub

Samozřejmostí pro mojí práci je využívat na plno možnosti verzování v Gitu https://github.com/rdpanek. Krom svých veřejných a soukromých repozitářů se snažím přispívat i do open-source projektů, který se přímo týkají automatizace testů a vývoje webových aplikací.