Jsem přesvědčen, že test automatizace v QA je 10 let za vývojem. Myslím tím menší znalosti používání technologií, neznalost principů vývoje a třeba i nechutí dělat tohle řemeslo lépe a efektivně - častokrát bývají v QA týmech některé aspekty test automatizace černou labutí. Myslím, že je to způsobeno tím, že nový tester projde přes test managera, kde dostane on-boarding do principů testování, ale už nedostane technologickou nalejvárnu, která je právě pro praktické zvládnutí test automatizace klíčová. V porovnání s firmami, kde nemají ani QA oddělení a mají pouze jednoho či dva testery, kteří po boku vývojářů realizují test automatizaci, tak je v tomto případě vidět, že tito testeři jsou výrazně zkušenější a samostatnější. Právě proto mi dává smysl evangelizovat a mentorovat test automatizaci, sdílet a vyměňovat si zkušenosti a podílet se na vývoji nástrojů, výzkumu principů, které lze předat v uceleném řešení, které nazývám test-stack a následně jej aplikovat v týmech test automatizace a všeobecně mezi testery.
Vyzkoušel jsem spoustu testovací frameworků, napsal jsem spoustu testů jako jsou unit testy, integration, E2E, visual či performance testy.
Zaměřuji se na fungování prohlížečů protože v test automatizaci E2E testů např. pomocí Selenia jde ve skutečnosti o validaci vykreslení webové aplikace a na interpretu Javascriptu.
Pro podporu automatizovaných testů vytvářím aplikace v Reactu a NodeJS. Například různé dashboardy s výsledky, dataServery pro přípravu testovacích dat nebo malé sondy pro podporu a kalibraci performance testů. Pro distribuci a škálování testovacího frameworku, testů či dílčích prvků infrastruktury test-stacku využívám Docker a Kubernetes, pro analýzu výsledků testů a reporting využívám Elasticsearch a Kibanu, pro performance testy SmartMeter a Wireshark.
Ve výsledku nevytvářím nic nového, ale vybírám vhodné hotové a prověřené nástroje, které v celku tvoří test-stack.